DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320934-1,99%
Artvin
19°

HAFİF YAĞMUR

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ARHAVİ’DE DENİZ RENGİ TURKUAZ OLDU

ARHAVİ’DE DENİZ RENGİ TURKUAZ OLDU

ABONE OL
25 Haziran 2022 14:06
ARHAVİ’DE DENİZ RENGİ TURKUAZ OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Arhavi nöbetçi eczaneleri

Turkuaz rengin sebebi, esasen şu an Karadeniz’de gerçekleşmekte olan bir fitoplankton patlamasın Biraz daha açacak olursak fitoplanktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük çoğunluğu alglerden (yosunlardan) oluşur. Bu sebeple karbondioksit, güneş ışığı ve belirli minerallere (nitrat, fosfat, kalsiyum, silikat, demir, vb) ihtiyaç duyarlar. Normalde suda çözünmüş karbondioksit belirli oranlarda bulunur.

Özellikle kış sonu – ilkbahar başı gibi dönemlerde akıntılar deniz dibindeki besin ve mineralleri su yüzeyine doğru çıkarır. Coğrafi lokasyona ve iklimsel koşullara göre su sıcaklığı, tuzluluk oranı, güneş ışığı da optimal düzeye geldiğinde fitoplanktonlar için bir ziyafet gerçekleşir ve sayıları logaritmik olarak artarak “alg patlaması” dediğimiz olayları meydana getirir.

Karadeniz’deki alg patlamasından sorumlu canlı Coccolithophore grubu alglerden Emiliana huxleyi. Bahsettiğimiz mineraller bu türün kalsiyum karbonatlı (tebeşir) hücre yapısına katılır. Turkuaz renk tonu kalsitli yapısının güneş ışığını kırmasından kaynaklanıyor.

En son ne zaman böyle bir durum yaşanmıştı?

Normalde bu durum Karadeniz’de daha erken bahar dönemlerinde gerçekleşir ve daha kısa sürerdi. En son 2016 Mayıs ayında gerçekleşmişti. Bu sene Sahra Çölü’nden havalanan tozlar demir ve diğer mineralleri bol yağmurla birlikte Karadeniz’e bıraktı. Böylece yukarıda bahsettiğimiz parametreler bir araya gelmiş oldu.

Dünyanın başka yerlerinde sürekli turkuaz rengin olduğu denizler var mı?

Karadeniz’den başka turkuaz renk İzlanda’nın ve İngiltere’nin güney sularında, Bering Deniz’inde oluyor. Daha önce İtalya’da da Emiliana huxleyi patlaması görülmüştü. Sürekli değil, kısa süreli doğa olaylarıdır.

Çeşitli yorumlar yapıldı ancak son tahlilde Emiliania Huxleyi adı verilen organizmaların Karadeniz’de hamsi patlamasına yol açacağı gibi olumlu yorumların yanı sıra bu organizmaların ışığı engellediği için dalgıçlar için zorluk oluşturacağı gibi yorumlar da söz konusu. Bu değişimin bilimsel açıdan olumlu ve varsa olumsuz yönleri nelerdir? Örneğin denizdeki canlı hayatını olumsuz yönde etkiler mi?

Normalde alg patlamaları zararlı (harmful algal blooms) ve zararsız olarak ikiye ayrılır. Deniz ve okyanuslarda yaklaşık 5000 tür fitoplankton vardır ve bunların yaklaşık %2-3 civarı zararlı türlerdir. Kendilerini korumak için salgıladıkları toksinler ile balık ölümlerine sebep olurlar.

Şu an Karadeniz’deki zararsız bir alg patlaması. Şunu belirtmekte fayda var, fitoplanktonlar bizim birincil üretici dediğimiz dünyanın oksijen ihtiyacının %80’ini sağlayan canlılardır ve yaşam döngüsünde çok önemli bir yere sahiptirler. Besin piramidinin en altında yer aldıkları için fitoplanktonlar ile beslenen zooplanktonların (diğer mikroskobik canlılar) sayısı artacak, dolayısı ile hamsi ve diğer balıklar da bu canlılar ile beslendikleri için sayılarında bir artış olma ihtimali yüksek. Çok sayıda fitoplankton özellikle su yüzeyine yakın görüş açısını azaltacağı için dalgıçların zorlanacağı ise doğrudur.

En az 10 karakter gerekli
Arhavi nöbetçi eczaneleri


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.